MB/8 Club Poland - Klub i forum miłośników samochodów Mercedes-Benz
https://www.forum.w114-115.org.pl/

opony zimowe na przód czy tył - PRZEDNI NAPĘD
https://www.forum.w114-115.org.pl/viewtopic.php?f=1&t=8997
Strona 1 z 3

Autor:  mareczek13 [ pn lis 15, 2004 4:08 pm ]
Tytuł:  opony zimowe na przód czy tył - PRZEDNI NAPĘD

jak w temacie gdzie założyć jedną parę zimówek do auta z przednim napędem ?

Autor:  Rad.ek [ pn lis 15, 2004 4:25 pm ]
Tytuł: 

Bez względu na napęd zawsze najlepsze muszą być na przodzie.

Autor:  BECKER [ pn lis 15, 2004 4:41 pm ]
Tytuł: 

proste pytanie, prosta odpowiedź: PRZÓD !!

Autor:  Bukol [ pn lis 15, 2004 5:01 pm ]
Tytuł: 

na przód i na tył [zlosnik]

Autor:  FENIX [ pn lis 15, 2004 5:18 pm ]
Tytuł:  Re: opony zimowe na przód czy tył - PRZEDNI NAPĘD

mareczek13 pisze:
jak w temacie gdzie założyć jedną parę zimówek do auta z przednim napędem ?


według przepisów opony zimowe są Obowiązkowe na osi napędowej - to jest + dla aut przednio napędowych.

w przypadku aut tylno napędowych założenie zimówek na tył nie wiele da... bo przód nie będzie reagować na ruchu kierownicy tak jak powinien.

Autor:  kolarek [ pn lis 15, 2004 6:11 pm ]
Tytuł:  Re: opony zimowe na przód czy ty³ - PRZEDNI NAPÊD

mareczek13 pisze:
jak w temacie gdzie za³o¿yæ jedn± parê zimówek do auta z przednim napêdem ?


Witajcie,

Według danych producentów opon (np. STOMIL Olsztyn - Michelen Grup) niezależnie od napedzanej osi, przy montażu tylko jednej pary opon zimowych należy je zakładać bezwzględnie na tylną oś.
Logika choć zaskakująca jest stosunkowo prosta. Zakłada się że posiadając lepszą przyczepność na tyle niż na przedzie trudniej jest wpaść w poślizg szczególnie w zakrętach (niezależnie od napędzanej osi).
Lepsza skuteczność hamowania (przy parze zimowek na przedzie) nie jest tak ważna jak możliwość wpadnięcia w niekontrolowany poślizg.

Biorąc pod uwagę powyższe neleży tak naprawdę jeździć na 4 oponach zimowych!!!!

Pozdrawiam i życzę szerokiej, odśnieżonej, odlodzonej drogi.

P.S. Ten rok charakteryzuje się pewną anomalją tzn. zima na zachodzie już zaatakowała. Więc nasz atak zimy może być jak zwykle wielkim zaskoczeniem w grudniu.

Autor:  kruszyn [ pn lis 15, 2004 6:13 pm ]
Tytuł: 

hmmmm a ja uslyszalem ostatnio odmienna teorie w ,,serwisie gumowym; ze mimo wszystko lepiej miec te zimowe na tyle...... bo na dobra sprawe co nam dadza zimowe opony z przodu kiedy nam slicznie tyl odjedzie ... i choc bysmy mieli pazurki w tych oponach jezeli auto troszke wazy a takie sa mietki to po chwili dupcia slicznie ciagnie za soba przod :) przerabialem ten motyw i cos w tym jest [zlosnikz] jestem zwolennikiem opon zimowych ale nie wierze w cos takiego jak lekarstwo na lod pod sniegiem i niedajboze ,,kontrolowane poslizgi,, hehe :) wedlug mnie to czy z poslizgu sie wychodzi to jedynie szczescie i troche opanowania ( tyczy sie aut bez zabezpieczen elektronicznych) chociaz.. swego czasu mialem pajero i z napedem 4x4 mozna bylo wyjsc dosyc ladnie z poslizgu nawet na letnich oponach o rozmiarze 275/60 :)
pozdrawiam

Autor:  kubol [ pn lis 15, 2004 6:22 pm ]
Tytuł: 

z kolei z tego co ja słyszałem, zakładanie opon zimowych na jedną tylko oś, pogarsza zdecydowanie sprawę - albo na wszystkie, albo wcale !

Autor:  kruszyn [ pn lis 15, 2004 6:24 pm ]
Tytuł: 

i co by nie gadal to chyba najlepsze wyjscie [ok] [zlosnik]

Autor:  FENIX [ pn lis 15, 2004 6:46 pm ]
Tytuł: 

i w tym momencie należało by zamknąc temat :
JEŹDZIMY na 4 ZIMOWYCH OPONACH !!!

Autor:  Idzik [ pn lis 15, 2004 6:51 pm ]
Tytuł: 

FENIX pisze:
i w tym momencie należało by zamknąc temat :
JEŹDZIMY na 4 ZIMOWYCH OPONACH !!!


Na to by wychodziło, bo ilu użytkowników to tyle opinii [oczko]

Autor:  Cem [ pn lis 15, 2004 7:17 pm ]
Tytuł: 

Taka ciekawostka:
http://www.michelin.pl/pl/auto/auto_cons_bib_pqr_neuf.jsp

Autor:  Gerri [ pn lis 15, 2004 8:25 pm ]
Tytuł: 

Zaczyna się zima, takie dyskusje toczą się wszędzie:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=17629081

Pzdr.

Jestem zdecydowanie za lepszymi z tyłu [cool]

Autor:  erio [ pn lis 15, 2004 9:28 pm ]
Tytuł: 

mnie juz raz wyprzedzal tyl w golfie na skrzyzowaniu pokonywanym 15 km / h ;) ...

tylko 4 sztuki są ok ;) ... nie zapominajcie ze zima jak wiekszosc jezdzi juz na zimowkach bardzo latwo jest wjechac komus w dupe na letnich bo innym jakos dziwnie zajebiscie sie hamulce poprawiaja ;)

Autor:  and6412 [ wt lis 16, 2004 12:57 am ]
Tytuł:  Re: opony zimowe na przód czy tył - PRZEDNI NAPĘD

mareczek13 pisze:
jak w temacie gdzie założyć jedną parę zimówek do auta z przednim napędem ?


Jak masz przyczepność z przodu a nie z tyłu, to auto zachowuje się jak te takie z tymi małymi kółeczkami dokręconymi z tyłu do imitowania poślizgów.(nie pamietam nazwy)

Jak masz przyczepność z tyłu a nie z przodu to może się zdażyć, że kiedyś na zakręcie pojedziesz sobie prosto ;-)

wg mnie jedna para zimówek poprostu destabilizuje auto. Opon musi być komplet i koniec. Już lepiej jeździć na 4 letnich, bo przynajmniej auto bedzie stabilne w zakrętach i przy chamowaniu.

Przemyśl to.

Strona 1 z 3 Strefa czasowa UTC+02:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/